Styl: Pils Bohemski
Ekstrakt: 12,0% wag.
Alkohol: 5,0% obj.
Goryczka: 38 IBU
Skład: woda; słody (pilzneński, Carapils); chmiele (Saaz, Marynka); drożdże W 34/70
Ekstrakt: 12,0% wag.
Alkohol: 5,0% obj.
Goryczka: 38 IBU
Skład: woda; słody (pilzneński, Carapils); chmiele (Saaz, Marynka); drożdże W 34/70
niepasteryzowane, niefiltrowane
Polubiliśmy się z Osową Górą, to i wypada spróbować klasyki. Bardzo lubię pilsy i dziś już wyjątkowo za mną chodził ten styl, ale do dania szansy Bydgoszczanom zachęciło mnie także zielone światełko od MenelMajstra. Ma być smacznie i prosto, więc odpuszczę sobie dziś dłuższy wstęp.
O etykietach również już co nieco pisałem, a jako że różnią się głównie kolorami tła, to też nie ma za bardzo sensu lać wody. Bardzo dobra jakość papieru, dobrze dobrane fonty i takie sobie bazgrołowate grafiki. Pełny skład, krótki opis i garść informacji dodatkowych w zupełności wystarczą. Kapsel firmowy, też niczego sobie. Zdecydowanie na plus.
Fajnie się to spieniło, ale czapa uciekła tak szybko, że trochę mizernie wyszło to na zdjęciach. A szkoda. Bydgoskie Sesyjne ma kolor jasnego złota, wpadającego już w słomkę. Jest obecne lekkie i równomierne zamglenie, co można zaakceptować biorąc pod uwagę brak filtracji.
Świetnie i czyściutko pachnące piwko. Jest po czesku, dominuje ten Saaz z ziołami, trawnikiem i nutą korzenną. Uzupełnia go lekkie, rześkie zboże. Dosyć słodko, nawet nieco kwiatowo. Prosta sprawa, ale chce się wąchać.
W smaku lekko, choć charakternie. Dosyć wytrawnie, jak na czeskiego pilsa. Zbożowość nie stara się specjalnie dominować i chmiel znowu całkiem odważnie wychodzi na pierwszy plan. Goryczka średnia i delikatnie zalegająca, przez co nie pozwala o sobie zapomnieć od razu po przełknięciu. Jest to jednak ten przyjemny sposób zalegania, w żaden sposób upierdliwy. Na finiszu już zupełnie wytrawnie i zielono. Piwo wchodzi praktycznie samo i automatycznie biorę łyk za łykiem.
Trochę zwiększyłbym tu wysycenie, bo akurat lubię, kiedy ten styl lekko podszczypuje. Poza tym mamy tu do czynienia z prawilnym, kraftowym pilsem i to po prostu czuć. Obrazą byłoby go porównywać z koncernowymi wynalazkami typu wysoko chmielone czy cztery chmiele. Polecam.
Ocena: 7,5/10
dobrze napisane
OdpowiedzUsuń