niedziela, 3 czerwca 2018

Zapraszam na I Toruński Festiwal Piwa (8-9 czerwca 2018)


Sezon festiwalowy rozkręcił się na dobre i w ostatnim czasie praktycznie każdy weekend łączy się z jakąś piwną imprezą. Jest to też czas wielu przemyśleń i wątpliwości, co z łatwością można zauważyć po ostatnim festiwalu w stolicy. Do stworzenia jeszcze jednego wydarzenia trzeba było nie lada wysiłku i odwagi, którą znaleźli w sobie Grzegorz Durtan i Wojciech Leszczyński - duet znany Wam z popularnego toruńskiego kontraktowca Deer Bear. 

W dniach 8-9 czerwca czeka nas pierwsza edycja Toruńskiego Festiwalu Piwa. Co bystrzejsi zdążyli zauważyć, że data pokrywa się z dużo większym WFDP i brawa dla Was, ale festiwal raczej nie aspiruje do bycia największym, a sami organizatorzy przyznają, że dobierają wystawców według własnego klucza. Po cichu mam też nadzieję, że będzie to faktycznie inna impreza - nieco bardziej kameralna, luźna, z fajnymi ludźmi (również spoza środowiska geeków), dobrym piwem i szeregiem atrakcji pozapiwnych. To po prostu pasuje mi do Torunia i myślę, że organizatorzy wyjdą na swoje. 


Miejsce 


Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, aleja Solidarności 3, obrzeża toruńskiej starówki. Stosunkowo świeży budynek i sam miałem okazję obserwować, jak z każdą kolejną cegłą nabiera kształtów. I są to kształty maści wszelkiej, bo budowla jest z rodzaju tych nietuzinkowych, co ma swoje plusy - nie sposób jej przegapić i daje po oczach z daleka. Stamtąd zaledwie kilka kroków do pełnej ciekawostek ulicy Szerokiej, pomników, zabytków, pierników i generalnie serca miasta. Jest to więc położenie atrakcyjne dla przyjezdnych, którzy chcą trochę pozwiedzać, a i zapewne korzystne dla samego festiwalu. 

Komunikacja miejska tak blisko, że bliżej się nie da. Hotele i hostele na wyciągnięcie ręki. 


Browary 


Przechodzimy do mięska. Widać spore napracowanie pod względem doboru wystawców, zwłaszcza biorąc pod uwagę napięty terminarz u co niektórych. Według moich obserwacji na Toruńskim Festiwalu Piwa będziecie mieli szansę spróbować wyrobów z dwunastu browarów, obok których trudno przejść obojętnie: 

Ziemia Obiecana (na stanowisku Kraftodajni) 
Pracownia Piwa (na stanowisku Kraftodajni) 
De Facto 
Browar Grudziądz 

Nie za dużo, a jest w czym wybierać. Ba, z takim Grudziądzem czy słynącą z fajnych IPA Ziemią Obiecaną sam nie miałem jeszcze styczności. Mający swoje korzenie w grodzie Kopernika Deer Bear i posiadający w ofercie szereg świetnych RISów Olimp z pewnością nie zawiodą. Olbracht to już typowo miejscowe piwo, a więc gratka dla turystów, natomiast De Facto to wciąż młodzież na rynku i będzie szansa wyrobić sobie zdanie. 

Reszty chyba nie muszę przedstawiać - wszystkie browary darzę sympatią i szacunkiem. Podobno jest jeszcze szansa, że to grono się powiększy. 


Strefa chillout i food trucki 


Kolejny aspekt, który zapowiada się co najmniej ciekawie i wydaje mi się zgrabnie ułożony pod docelowego gościa festiwalu. Strefa chillout to cztery segmenty: planszówki i karcianki od sklepu Grajfer, konsole od toruńskiej Cybermachiny, darmowe strzyżenie geekowskiego kopru w Barber Shop Toruń oraz Opium Tattoo, gdzie będziecie mieli okazję zobaczyć tatuatorów w robocie jak i samemu skorzystać z tej usługi. W planach są też chyba leżaczki. 

Co do żarcia, to będą najwyraźniej dominowały wszelkiego rodzaju burgery, choć wśród kilku zaproszonych food trucków każdy powinien bez problemu znaleźć coś dla siebie. Konkretów szukajcie na stronie wydarzenia, gdzie dopiero padnie oficjalna informacja o szamochodach. 


Szkło festiwalowe 


Niby drobiazg, ale też zdążyłem je pochwalić na swoim facebooku. Będzie to Craftsman z solidnej niemieckiej firmy SAHM - szklanka bardzo wygodna, stosunkowo prosta, a jednocześnie oryginalna i przyjemna dla oka. Z naszego podwórka według mojej wiedzy zdążył przygarnąć ją tylko Kingpin. Na tle przewałkowanej na wszystkie sposoby oferty Krosna czy wynalazku z ostatniego WFP, prezentuje się to nad wyraz atrakcyjnie i z pewnością postaram się to szkiełko nabyć. 


Podsumowanie 


Pierwszy Toruński Festiwal Piwa 
Data: 8-9 czerwca 2018 (w piątek od 15:00) 
Miejsce: CKK Jordanki 
Cena wstępu: prawdopodobnie 10 zł 
Cena szkła: 20 zł 

Atrakcje: 
Kilkanaście uznanych browarów rzemieślniczych 
Strefa chillout 
Strefa food trucków 

Kontakt/dodatkowe informacje/rezerwacje: 
torunskifestiwalpiwa@gmail.com 


Serdecznie Was zapraszam i sam oczywiście będę tam obecny. Jeszcze raz zachęcam do śledzenia facebooka, bo ponoć nie wszystkie karty zostały jeszcze odsłonięte. 

Organizatorom dziękuję za udostępnienie grafik i życzę powodzenia. Będzie dobrze.


1 komentarz: