Tytuł mówi właściwie wszystko. Chciałbym Was serdecznie zaprosić na drugą edycję festiwalu dobrego piwa w Bydgoszczy, który odbędzie się w dniach 6-8 maja (weekend, a jakże) w hali sportowo-widowiskowej Łuczniczka przy ulicy Toruńskiej. Jeśli nie wydarzy się jakaś tragedia, to oczywiście będę tam z moim latającym aparatem. Czego możemy oczekiwać na miejscu?
piątek, 29 kwietnia 2016
czwartek, 28 kwietnia 2016
O drogich piwach na przykładzie Mr. Hard's Rocks Peated
[Pracownia Piwa] Mr. Hard’s Rocks Peated
Styl: Smoked Imperial Stout
Ekstrakt: 25,0% wag.
Alkohol: 10,0% obj.
Goryczka: 60 IBU
Skład (ze strony www): woda; słody (jęczmienny, pszeniczny, wędzony torfem, karmelowy, palony jęczmień, czekoladowy); chmiele (Tomahawk, Simcoe); drożdże
Data ważności: 25.03.2017
niepasteryzowane, niefiltrowane

sobota, 23 kwietnia 2016
[Deer Bear] Oh Deer! Citra Saison - Recenzja piwa
Uwarzone w Browarze Staromiejskim Jan Olbracht
Styl: Single Hop Saison
Styl: Single Hop Saison
Ekstrakt: 14,0% wag.
Alkohol: 6,4% obj.
Goryczka: 35 IBU
Skład: woda; słody (pilzneński, pszeniczny, monachijski I, Caramunich II); drożdże (FM21); chmiel (Citra); dodatki (cukier, zest z pomelo)
Data ważności: 10.09.2016
pasteryzowane, niefiltrowane 
Już dosyć dawno zachwalałem tę stylówę w tekście o etykietach. Staranne, pstrokate, komiksowo-kreskówkowe grafiki autorstwa Łukasza Krzywdzińskiego sprawdzają się tu znakomicie i przyciągają spojrzenie z daleka. Oby ta współpraca trwała jak najdłużej. W tym egzemplarzu mamy trochę pieprzniętego jelonka-alchemika, który symbolizuje nam luźne podejście piwowarów do kwestii dodatków w piwie. Do tego pełny skład, infografika, morskie opowieści, dodatkowe informacje...
czwartek, 21 kwietnia 2016
[Hopkins] Golden State AIPA - Recenzja piwa
Uwarzone w Browarze Kościerzyna
Styl: American India Pale Ale
Ekstrakt: 15,0% wag.
Alkohol: 6,2% obj.
Goryczka: 70 IBU
Skład: woda; słody (Pale Ale, wiedeński, karmelowy pszeniczny); chmiel (Simcoe, Mosaic, Columbus, Citra); drożdże US-05
Data ważności: 25.06.2016
niepasteryzowane, niefiltrowane

Tym razem za tło na etykiecie robi powierzchnia piłki do kosza, co jest dość naturalnym wyborem. Prezentuje się to nieźle, choć np. Mississippi wyglądało moim zdaniem fajniej. Są oczywiście morskie opowieści, jest pełny skład i kilka dodatkowych informacji. Kapsel biały i całkiem fajnie pasujący do akcentów na ecie.
wtorek, 19 kwietnia 2016
[Roch] Marwari - Recenzja piwa
Styl: Session Oatmeal IPA
Ekstrakt: 15,0% wag.
Alkohol: 6,0% obj.
Goryczka: 60 IBU
Skład: woda; słody (Pale Ale, pszeniczny); chmiel; drożdże US-05; dodatki (płatki owsiane)
Data ważności: 12.05.2016
niefiltrowane, niepasteryzowane

Stylówa widoczna na etykiecie moim zdaniem lepiej prezentowałaby się namalowana na butelce, więc życzę browarowi, aby mógł sobie na to kiedyś pozwolić. Obecnie jest tak średnio zachęcająco, a egzemplarze różnią się głównie kolorem tej R-ki. Na plus natomiast spora ilość informacji o piwie (zabrakło konkretnych chmieli w składzie), przedstawienie stylu, browaru itd. Kapsel czarny, goły. Nie jest więc źle, ale liczę, że więcej uwagi poświęcono samemu piwu.
niedziela, 17 kwietnia 2016
[Piwoteka] Ucho od śledzia - Recenzja piwa
Uwarzone w browarze Księży Młyn
Styl: Foreign Extra Stout
Ekstrakt: 14,0% wag.
Alkohol: 5,5% obj.
Goryczka: 50 IBU
Skład: woda; słody jęczmienne (Pale Ale, czekoladowy, wędzony); płatki owsiane, śledzie świeże, śledzie wędzone; chmiele (Magnum, Fuggles); drożdże S-04
Data przydatności: 31.07.2016
pasteryzowane

Jakiś czas temu browar zaprezentował firmowe kapsle, lecz tutaj mamy jeszcze golasa. Szkoda. Etykieta jak zwykle śliczna i tym razem nawiązuje do kultowego filmu Vabank. Pełny skład, opis stylu, polecane potrawy, szkło (słoik - szanuję), terefere - jest wszystko. Klasa, moi drodzy.
piątek, 15 kwietnia 2016
[Zakładowy] Bumelant - Recenzja piwa
Styl: Polskie Ciemne Ale
Ekstrakt: 12,0% wag.
Alkohol: 4,7% obj.
Goryczka: 44 IBU
Skład: woda; słód jęczmienny; chmiele (Iunga, Cascade PL, Puławski); drożdże US-05
Data ważności: 16.04.2016
niepasteryzowane, niefiltrowane

Etykieta to oczywiście ponownie stylistyka PRL, co kapitalnie się sprawdza. Śmieszny gostek opierdalający się w taczce z gazetką i szlugiem zdecydowanie mnie kupił. Chętnie przytuliłbym te grafiki na koszulkach albo nawet plakatach, o czym już kiedyś pisałem. O samym trunku możemy poczytać tyle, ile trzeba, choć mogłoby być więcej. Dobry materiał, kapsel golas. Zabieram się za piwko.
środa, 13 kwietnia 2016
[Browar Jana] Oktavio - Recenzja piwa
Styl: Quadrupel
Ekstrakt: 20,5% wag.
Alkohol: 9,5% obj.
Goryczka: 40 IBU
Skład: woda; słody (Pale Ale, Buiscuit, Special B, pszeniczny); chmiel (Admiral Goldings); drożdże (3522 Belgian)
Data ważności: 5.08.2016
pasteryzowane, niefiltrowane
- Na zdrówko Ronny! Powiedz, czego byś sobie prędzej odmówił? Szklanki Cuveé van de Keizer, czy kobitki?
- No wiesz, Johan, to zależy od rocznika.

poniedziałek, 11 kwietnia 2016
[Hopkins] Mississippi i nowe IPA Glass z Krosna
Uwarzone w Browarze Kościerzyna
Styl: American Wheat
Ekstrakt: 12,5% wag.
Alkohol: 4,9% obj.
Goryczka: 28 IBU
Skład: woda; słody (pszeniczny, pale ale, karmelowy pszeniczny); płatki jęczmienne i pszenne; chmiel (Citra, Columbus); drożdże US-05
Data ważności: 7.06.2016
niepasteryzowane, niefiltrowane

Zacznijmy może tym razem od góry, gdzie znajdziemy biały kapsel, jak najbardziej pasujący do całości. Etykieta taka hopkinsowa i cieszy fakt, że Panowie zaczęli bardziej kombinować z tłami, bo nowe piwka zdecydowanie zyskały na charakterze. Tutaj flaga Missisipi też fajnie się sprawdza. Po prawej pełny skład i podstawowe info, po lewej morskie opowieści z grafiką tłumaczącą, czego oczekiwać. Jest ładnie, jest schludnie, jest progres. Otwieramy.
niedziela, 10 kwietnia 2016
[Czarnków] Eire Noteckie przeterminowane o rok
Styl: Ciemny Lager
Ekstrakt: 14,1% wag.
Alkohol: 5,6% obj.
Skład: woda, słody jęczmienne, cukier, chmiel, karmel
Data ważności: 10.04.2015
pasteryzowane

Opakowanie piwka zalicza się do tych odlskulowo-peerelowskich. Bączek, czarny kapsel, przybrudzona etykieta na nie najlepszym papierze. Kontry nie ma, wszystko wciśnięto z przodu, więc panuje to niewielki chaos. Mamy podane dwa browary, przy czym z tego co rozumiem naszego bohatera uwarzono w Czarnkowie, który to należy do spółki Gontyniec SA. Skład niesprecyzowany, ale ten cukier i karmel wyjaśniają wiele w kwestii moich wspomnień. Ściągam kapsel nad zlewem z obawy przed gejzerem...
środa, 6 kwietnia 2016
[Zakładowy] Produkt wzorcowy - Recenzja piwa
Styl: American India Pale Ale
Ekstrakt: 15,0% wag.
Alkohol: 6,3% obj.
Goryczka: 75 IBU
Skład: woda; słody (jęczmienny, pszeniczny); chmiele (Columbus, Rakau, Citra, Simcoe); drożdże US-05
Data ważności: 11.04.2016
niepasteryzowane, niefiltrowane

Zakładowe etykietki opisywałem całkiem niedawno, więc nie będę się tu rozwodził. Śliczne, oryginalne, na dobrym materiale, choć brakuje morskich opowieści czy choćby opisu jakiegoś.
Sam trunek ma barwę ciemnego złota i jest lekko opalizujący. Pianka barwy złamanej bieli i średniej wielkości, ale już zupełnie nieprzeciętnej, zgrabnej budowie i trwałości. Towarzyszyła mi całkiem długo i nie zdążyła zniknąć całkowicie, a w trakcie picia całkiem przyjemnie zdobiła ścianki szkła.
niedziela, 3 kwietnia 2016
Lincz na Brodaczu - enough is enough
Aferki sprzedają się lepiej niż piwo, co mogliśmy zaobserwować już niejednokrotnie. W ostatnim czasie najgłośniej w negatywach mówi się o browarze Brodacz. Większość z Was zapewne śledzi sprawę, a jeśli nie, to świetnie streścił ją autor bloga Chmielokracja w tym miejscu. A skoro już przy blogowaniu jesteśmy, to właśnie moi koledzy po fachu zrobili z Brodacza największego zbrodniarza polskiej sceny rzemieślniczej. Nie chcę wyjść na hipokrytę, bo też zdążyłem pożartować sobie z marketingu browaru i zgadzam się, że może budzić pewne wątpliwości. Trafiłem jednak na facebooku na post, który moim zdaniem świadczy, że ta cała nagonka poszła stanowczo za daleko.
sobota, 2 kwietnia 2016
[Kingpin] Mandarin - Recenzja piwa
Uwarzone w Browarze Zarzecze
Styl: Sencha American IPA
Ekstrakt: 16,5% wag.
Alkohol: 7,3% obj.
Skład: woda; słody jęczmienne (pale ale, cara clair); słód żytni; chmiele (Pacific Jade, Centennial, Equinox, Citra, Cascade); zielona liściasta herbata sencha; drożdże Safale US-05
Data ważności: 16.08.2016
pasteryzowane, niefiltrowane


Subskrybuj:
Posty (Atom)